Oszustwa związane z koronawirusem

W związku z epidemią koronawirusa nasiliła się działalność oszustów i przestępców  próbujących wyłudzić pieniądze lub wywołać panikę. Wysyłane są wiadomości SMS na telefony komórkowe, posty na media społecznościowe, maile z zainfekowanymi załącznikami, które nakłaniają klientów do zalogowania się na fałszywych stronach internetowych wyłudzających pieniądze, kliknięcia na link strony z płatnościami  lub infekujących komputer lub komórkę.

Przykłady wiadomości:

"Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN"
"Zgodnie ze specustwą dotyczącą koronawirusa wszyscy obywatele RP będą szczepieni. Z refundacją koszt wynosi 70 zł. Zapłać już dziś, aby uniknąć kolejek".
„Ministerstwo Zdrowia.  Oferta wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa.”

W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Prosimy nie wchodzić w odnośniki (linki) otrzymane w podejrzanych wiadomościach.

Dodatkowo w Internecie pojawiło się mnóstwo ofert sprzedaży produktów, między innymi talizmanów, amuletów, ziół, herbat, specjalnego mleka, które zdaniem oszustów, mają właściwości wzmacniające odporność lub leczące zakażenie.

Biorąc pod uwagę stan zagrożenia, należy spodziewać się, że takich oszustów może pojawić się coraz więcej. Prosimy o przekazywanie tych informacji również swoim bliskim, sąsiadom, znajomym, by nie dali się oszukać.

Rekomendacje:

  • przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa w mediach masowych;
  • sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank;
  • zawsze czytaj bardzo uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym lub treść komunikatu autoryzacyjnego przesłanego za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Więcej informacji o wyłudzeniach na stronie Związku Banków Polskich pod linkiem:

https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Uwaga-na-oszukancze-ogloszenia-zwiazane-z-epidemia-koronawirusa

Znajdziesz nas też na

Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej ul. Kolejowa 5, 21-500 Biała Podlaska, którego akta rejestrowe są przechowywane w Sądzie Rejonowym Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, wpisanym do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS 0000135125, NIP 5370001230, REGON 000500352